Az ágazat megnevezése: Rendészet és közszolgálat
Ágazati alapoktatás megnevezése: Rendészet és közszolgálat (rendőri) ágazati alapoktatás
A szakmai oktatás célja: a Rendőrség tiszthelyettes utánpótlásának biztosítása.
A szakma azonosító száma: 5 1032 18 03
A szakma megnevezése: Rendőr tiszthelyettes (a szakmairány megjelölésével)
- Rendőr tiszthelyettes (Határrendészeti rendőr)
- Rendőr tiszthelyettes (Közrendvédelmi rendőr)
- Rendőr tiszthelyettes (Közlekedési rendőr)
- Rendőr tiszthelyettes (Bűnügyi rendőr)
Rendőr tiszthelyettes szakmára felkészítő szakmai oktatás időtartama
A Miskolci Rendvédelmi Technikum alapfeladata a rendőr tiszthelyettes utánpótlás biztosítása érdekében a két évfolyamos érettségi utáni szakmai oktatás. Ennek keretében a tanintézet igazgatója a jelentkezők szakmai előképzettségétől, végzettségétől függően a két tanévestől rövidebb képzési időt is meghatározhat.
A szakirányú oktatásban a szakképzési évfolyamok száma: 2
A képzési idő a szakmai előképzettségtől függően 2 tanév, vagy 1,5 tanév, vagy 1 tanév.
A tanintézet a Képzési Programban a jelentkezők pályaorientációs előképzettségét figyelembe vevő három oktatási időtartam teljesítési követelményét dolgozta ki. A felvételi követelményeknek eleget tevő jelentkezőknek ezek közül kell teljesíteni azt, amelyre előképzettségük, végzettségük alapján jogosultak.
Két tanéves képzési idejű oktatásban kell részt vennie annak, akinek nincs rendőri alapképzettsége és nincs Rendészet közszolgálat ágazatban szakmai előképzettsége, valamint rendészeti tárgyból szakmai érettségije. Két éves képzésben kell részt vennie a Belügyi rendészeti ismeretek (BRI) vagy Közigazgatási ismeretek (KI) közismereti tárgyat tanult és ilyen közismereti érettségi tantárgyból érettségizett jelentkezőknek is.
Másfél tanéves képzési idejű oktatásban vehet részt az az érettségizett jelentkező, aki a Rendészet és közszolgálat ágazati képzésben Fegyveres szervek és vagyonvédelmi ismeretek tantárgyat tanult és Rendészet ismeretek szakmai érettségi vizsgát tett, vagy Közszolgálati ügykezelő (OKJ 52 345 04) vagy Közszolgálati ügyintéző (OKJ 54 345 01) vagy Rendészeti ügyintéző (OKJ 52 861 11) szakképesítéssel rendelkezik és Rendészeti és közszolgálati ismeretek ágazati szakmai érettségit tett. Ugyanígy másfél tanéves oktatásban vehet részt az az érettségizett felvételiző, aki Rendészet és közszolgálat ágazatban 5 0413 18 01 szakmai azonosító számú Közszolgálati technikus (Közigazgatási ügyintéző, vagy Rendészti technikus) szakmairányú szakmai végzettséggel vagy Rendészeti őr (OKJ 34 861 01) szakképesítéssel, vagy Rendészeti őr (szakmai azonosító szám 4 1032 18 02) szakképzettséggel rendelkezik.
Egy tanéves szakmai oktatásban vehet részt az az érettségizett jelentkező, aki a Rendészet és közszolgálat ágazatban 5 0413 18 01 szakmai azonosító számú Közszolgálati technikus (Rendészeti technikus) szakmairányú szakmai végzettséggel rendelkezik és részt vett a 13. évfolyamban a rendőrségi duális képzésben.
JUTTATÁSOK a szakmai oktatás időszakában:
Ösztöndíj:
Új szakmajegyzék szerinti első szakma megszerzése esetén a szakmai oktatásban biztosított ösztöndíj 85.000 Ft és 175.000 Ft közötti összeg (alapösztöndíj NSZFH-tól + MRVT-től rendvédelmi alapösztöndíj + tanulmányi pótlék + megbízás esetén ösztöndíj kiegészítés).
Új szakmajegyzék szerinti második szakma megszerzése esetén a szakmai oktatásban biztosított ösztöndíj 77.000 Ft és 115.000 Ft közötti összeg (MRVT-től rendvédelmi alapösztöndíj + tanulmányi pótlék + megbízás esetén ösztöndíj kiegészítés).
Egyszeri pályakezdési juttatás az első új szakmajegyzék szerinti szakmai végzettség megszerzése esetén (NSZFH-tól), ami a szakmai vizsga eredményétől függően: 133.000 Ft és 302.000 Ft közötti összeg lehet!
Ingyenes a képzés ideje alatt:
- egy darab hordozható személyi számítógépet használatra,
- a tanulmányokhoz szükséges tananyagot,
- az iskolánk tanulói szállásán való elhelyezést,
- napi háromszori étkezés igénybevételét,
- a „B” kategóriában érvényes gépjárművezetői engedély megszerzését,
- tanulói formaruházatot,
- a szakmai oktatáshoz szükséges alapfelszerelést.
Utólag megtérítjük:
A tanulói szállást igénybe vevők tanulóknak havi egyszeri haza és visszautazás, a bejárós tanulóknak a napi beutazás költségét tömegközlekedési eszköz és gépjármű használata esetén is!
OKTATÁS időszaka:
A képzés során a tanulóink szakmairánytól függetlenül azonos tantárgyakat tanulnak. A képzés utolsó félévében kerül meghatározásra a szakmairány, ahol a tantárgyak nem változnak, hanem az adott szakmairánynak megfelelő tantárgyakat emelt óraszámban tanulják a tanulóink.
Az ágazati alapoktatás időszakában oktatott tantárgyak:
|
|
|
|
|
|
|
Az ágazati alapoktatás zárásaként a tanulók ágazati alapvizsgát tesznek amennyiben ezt korábban nem tettek a rendészeti ágazatban, és sikeres alapvizsgát követően kezdődik a szakirányú oktatás időszaka.
A szakmai és szakirányú oktatás időszakában oktatott tantárgyak:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Az első tanévet követő összefüggő nyári szakmai gyakorló szolgálat időtartama:
Megnevezés |
Óraszám (óra) |
||
2 tanéves képzés |
1,5 tanéves képzés |
1 tanéves képzés |
|
Összefüggő nyári gyakorlat |
140 |
140 |
70 (a képzés megkezdése előtt) |
A képzés utolsó tanévében a gyakorló szolgálat időtartama félévente 5-5 hét.
A képzés utolsó félévében kerül meghatározásra a szakmairány melynek gyakorló szolgálatát, már a leendő kinevező szervüknél töltik a tanulók, ahol az iskola befejezését követően a hivatásos szolgálatukat fogják megkezdeni.
A szakma keretében ellátható legjellemzőbb foglalkozás, tevékenység, valamint a munkaterület leírása, SZAKMAIRÁNYOK:
Minden szakmairányra vonatkozó:
Hierarchikus szervezet tagjaként feladatait jogszabályok alapján, parancsok, utasítások szerint teljesíti. Végrehajtja a szükséges személyi szabadságot korlátozó és nem korlátozó rendőri intézkedéseket, szükséges esetben kényszerítő eszközt alkalmaz. Munkáját felelősségteljesen, kellő hivatástudattal a Rendőrség Etikai Kódexében meghatározottak betartásával gyakorolja. Hivatását eskü alapján teljesíti, szükséges esetben akár élete kockáztatása árán is. Feladatát fizikális igénybevételen túl jelentős pszichikai megterhelés alatt teljesíti. Napi szolgálata során társaival és az állampolgárokkal együttműködik, velük szakszerűen és hitelesen kommunikál szükséges esetben idegen nyelven. Feladatellátása során híradástechnikai, informatikai és más rendszeresített, a szolgálata ellátásához szükséges eszközöket használ. Szolgálati feladatainak teljesítése során hozott döntéseiért felelősséget vállal. Fegyverviselési joga van, mely alapján szükséges esetben a jogszabályok adta keretek között fegyverét használja.
BŰNÜGYI szakmairány
A bűnügyi rendőr jogszabályokban meghatározott rendvédelmi, rendészeti feladatokat lát el, ezeket önállóan vagy utasításra teljesíti. Tájékoztatást ad és segítséget nyújt az arra rászorulóknak. Bizonyítási cselekményeket, büntetőeljárási kényszerintézkedéseket hajt végre és dokumentál. Elvégzi az áldozatvédelemmel- és a családon belüli erőszakkal kapcsolatos rendőri feladatokat. Körözési tevékenységet végez. A kriminológiai, kriminalisztikai, krimináltaktikai és kriminálmetodikai ismereteit megfelelően alkalmazva büntető eljárások végrehajtása során tanúkutatást végez, adatokat gyűjt, és bizonyítási cselekményeket hajt végre.
HATÁRRENDÉSZETI szakmairány
A határrendészeti rendőr jogszabályokban meghatározott rendvédelmi, határ-, és idegenrendészeti feladatokat lát el. Feladatait önállóan vagy utasításra hajtja végre. Tájékoztatást ad és segítséget nyújt az arra rászorulóknak. Határforgalom ellenőrzést hajt végre, végzi a határátlépésre jogosító úti okmányok, tartózkodási engedélyek, vízumok eredetiségének, érvényességének ellenőrzését, megakadályozza az illegális határátlépést. Teljesíti a nemzetközi megállapodások rá vonatkozó feladatait. Az intézkedéseivel elősegíti a rendészeti prevenciós célok megvalósulását.
KÖZLEKEDÉS szakmairány
A közlekedési rendőr jogszabályokban meghatározott rendvédelmi, közlekedésrendészeti feladatokat lát el, ezeket önállóan vagy utasításra hajtja végre. Tájékoztatást ad és segítséget nyújt az arra rászorulóknak. Biztosítja a közrendet. A biztonságos közlekedés feltételeinek megteremtése érdekében teljesíti szolgálatát. Az intézkedéseivel elősegíti a rendészeti prevenciós célok megvalósulását. Végzi a közlekedési balesetek helyszínén a hatáskörébe tartozó feladatokat. Forgalmat irányít.
KÖZRENDVÉDELMI szakmairány
A közrendvédelmi rendőr jogszabályokban meghatározott rendvédelmi, rendészeti feladatokat lát el, ezeket önállóan vagy utasításra hajtja végre. Tájékoztatást ad és segítséget nyújt az arra rászorulóknak. Biztosítja a közrendet és elősegíti a biztonságos közlekedést. A közrend fenntartása érdekében közterületi szolgálatot lát el, intézkedéseivel elősegíti a rendészeti prevenciós célok megvalósulását. Elöljárója utasítására csapatszolgálati tevékenységet végez.
A tanulók FIZIKAI állapotának, edzettségének mérése
A szakmai oktatás ideje alatt nemcsak az elméleti képzésé a főszerep, hiszen a rendőrszakmai kompetenciák egy fontos eleme a fizikai állóképesség. A képzés teljes időtartama alatt ezt fejlesztjük, illetve a jogszabályi előírásoknak megfelelően mérjük is.
A tanulóink mérésének alapja a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII.16.) BM rendelet.
A tanulók fizikai alkalmasságvizsgálata során elsőként a minimumfeltételeknek való megfelelés kerül ellenőrzésre. A fizikai minimumfeltételek között meghatározott gyakorlatsorok a keringési rendszer terhelhetőségét, illetve a láb és a felsőtest erő-állóképességét mérik. A gyakorlatok rendészeti munkához leginkább szükséges izomcsoportok és a kardiovaszkuláris rendszer terhelhetőségét vizsgálják.
Az alapozó képzés a tanulók bemeneti kompetenciájának felmérésével kezdődik, amely tartalmazza a 12 perces síkfutást (Cooper-teszt), fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtást és a hanyatt fekvésből felülést. Az ágazati alapképzés végére ez a három gyakorlat kiegészül a kötelezően választható feladatok egyikével (helyből távolugrás, fekvenyomás, hajlított karú függés).
Egyéb a szakmai oktatás időszakában szabadon választható és kötelezően választható foglalkozások, szakkörök:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|