Magyarország állampolgárai által, a rendvédelmi - ezen belül a rendőrségi - munkával szemben támasztott minőségi követelményeknek megfelelően, a szolgálatot teljesítő kollégáknak minden nap meggyőző szakmai és kommunikációs kompetenciákról kell tanúbizonyságot tenniük, valamint jogszerűen és szakszerűen, a konfliktusok lehető legszerencsésebb megoldására törekedve módon kell intézkedniük. A rendőri munka, különböző helyzetekben nagyfokú differenciálást és helyzetmegítélést követel meg. Ennek az elvárásnak csak abban az esetben tudnak megfelelni a szolgálatot teljesítő rendőrök, ha az oktatási intézményekben megfelelő szakmai képzésben részesülnek.

A képzés során a rendvédelmi technikum alapfeladata a rendvédelmi, és a rendőri szakma elsajátítását megalapozó elméleti ismeretek és készségfejlesztő tantárgyak oktatása, a szakmai tudás sokoldalú elmélyítése.

Az oktatás végrehajtása során az oktatókat tantárgyanként – a színvonalasabb és hatékonyabb munkavégzés érdekében - munkaközösségekbe szerveztük.

A munkaközösség, a szakcsoport jelenlegi struktúrájának kialakulásához azonban több fejlődési szakaszon kellett átesnie, amely szakaszok egybeesnek a rendészeti szervek szervezeti fejlődésével.

1993-tól 1998-ig az iskola állománytáblájában tanszékek formájában jelent meg a Bűnügyi és Igazgatásrendészeti tanszék és az Informatikai és Társadalomtudományi tanszék.

A Bűnügyi és Igazgatásrendészeti tanszék tanári állománya oktatta a nyomozástani ismeretek, a jogi és közigazgatási ismeretek, büntetőjogi ismeretek és a szabálysértési és igazgatásrendészeti ismeretek tantárgyakat.

Az Informatikai és Társadalomtudományi tanszék tanári állománya oktatta az informatika, híradástechnika, gépírás, idegen nyelv, az intézkedés lélektan és rendvédelem története tantárgyakat.

Az 1998-as évtől 2000-ig a tanszék elnevezés szakcsoporttá változott, a nevek és az oktatott tantárgyak azonban maradtak.

A 2000-es évektől az egyes oktatott tantárgyak elnevezései változtak, megjelent a társadalom és kommunikációs ismeretek, a jogi ismeretek összefoglaló elnevezés. A gépírás oktatása megszűnt, mint önálló tantárgy, beépült az informatika oktatásába.

A szakcsoport 2004. szeptember 01.-től Alapozó Ismereti Szakcsoport elnevezéssel működik.


Jelenleg a szakcsoport tanárai által oktatott tantárgyak:

- jogi ismeretek
- büntetőjogi ismeretek, 
- rendészeti igazgatási ismeretek,
- bűnügyi ismeretek,
- szakmai idegen nyelv,
- társadalmi és kommunikációs ismeretek ,
- rendvédelmi informatika 
- rendőrségi digitális alkalmazások
- rendőri testnevelés és önvédelmi ismeretek.

Az általunk oktatott tantárgyak során a tanulók megismerik a szolgálati tevékenységhez szükséges mértékben az állam- és jogtudományok alapvető területeit, azok legfontosabb fogalmait, a büntető anyagi és eljárási jogszabályok és a szabálysértési törvény általános és különös rendelkezéseit. Az egyes bűncselekmények és szabálysértések társadalmi megítéléséhez szükséges jogi kategóriákat és szankciókat, az egyes jogsértő magatartásokat, a megfelelően differenciált, kellő mértékű visszatartó erőt gyakorló rendőri intézkedések és eljárások szabályait, a szükséges szankcionálás eljárási módjait, kereteit.

A képzésben résztvevők képesek lesznek az egyes jogsértő cselekmények gyors felismerésére, a cselekmények megelőzésére, megakadályozására, megszakítására és felderítésére, illetve az erre irányuló differenciált intézkedések végrehajtására, a rendészeti információs rendszerek és eszközök kezelésére, biztonságos használatára, a rendszeresített rendőrségi ügyiratkezelő programok használatára.

Alkalmazni tudják rendkívüli esemény, váratlan helyzet esetén a végrehajtandó intézkedéshez kapcsolódó konfliktus- és stressz-kezelési technikákat, megismerik ennek pszichológiai hátterét. Képesek lesznek a társadalmi folyamatokban eligazodni, a különböző devianciákat felismerni, a társadalmi elvárásnak megfelelően viselkedni, erkölcsös magatartást tanúsítani, a társadalom közösségeivel, az ügyfelekkel helyesen és jól kommunikálni, differenciáltan és kulturáltan intézkedni, konfliktusmentesen együttműködni, ezáltal pozitív társadalmi elismertséget és megítélést elérni.

Az elsajátított szakmai ismereteket a tanulóknak kombinálniuk kell az idegen nyelvi ismeretekkel az eredményes intézkedés érdekében. Képessé válnak a külföldi személyt a legáltalánosabb témákban, mindennapi beszédhelyzetekben felvilágosítani és különböző szituációkban intézkedést végrehajtani, a leggyakoribb utasításokat érthetően a külföldi tudomására hozni.


A szakcsoport állománya:

Osztályvezető
Rák László r. alezredes
osztályvezető

Idegen nyelv – Társadalom-kommunikációs ismeretek munkacsoport
Baginé Urszin Mária oktató
Baloghné Kanyó Ágnes oktató
Habony Ildikó oktató
Király-Fóris Anett oktató
Lukovics Gézáné oktató
Patolts Ágnes oktató

Informatikai ismeretek munkacsoport
Papp Orsolya r. alezredes mesteroktató
Szekeresné Kiss Edit oktató

Bűnügyi ismeretek munkacsoport
Bárány Zoltán c. r. alezredes kiemelt oktató
Fenyvesi Kornél r. alezredes mesteroktató
Lükő Ádám r. százados oktatótiszt
Soltész Imre r. alezredes kiemelt oktató

Jogi tanulási terület munkacsoport
Löveiné Semság Márta r. alezredes kiemelt oktató
Nagyné Ozsvári Tímea r. alezredes kiemelt oktató
Tóth Géza c. r. alezredes kiemelt oktató
Dr. Nagy Ákos r. alezredes kiemelt oktató

Rendőri testnevelés és önvédelmi ismeretek munkacsoport
Balogh Zsolt oktató
Cselepák Péter r. törzszászlós szakoktató
Farkas Péter r.törzszászlós szakoktató
Géczi Annamária oktató
Jónás Zsolt oktató

Több munkafolyamatot ellátó ügyviteli alkalmazott
Homer Alice

MRVT facebook oldala|MRVT youtube csatornája